Sonbahar Ayları İçin Örgü Hırka Modeli

Hırka örmeye nasıl başlayacağınızı bilmek ister misiniz? Sitemizdeki kaynaklar yardımıyla örgü örmeye başlayabilirsiniz. Sonbaharda rahatlıkla giyebileceğiniz ajurlu örneklerden oluşan hoş bir örgü hırka modeli. Bu kışlık örgü örneği size sadece bir fikir de verebilir. Ajur modellerini bildiğiniz şekillerle oluşturup hırkayı öyle de örebilirsiniz. Bu durumda yeni örnek oluşturmak için zorlanmaz ve daha hızlı sonuca ulaşırsınız. Biraz tembel işi mi oldu ne??? Sabırsız bayanlar için diyelim …. Diğer modeller için hırka modellerine göz atın…

Ajurlu Yazlık Örgü Modelleri

Yaz aylarında vücudumuzun hava alması sağlığımız açısından önemli. Hem bu nedenle hemde yaz ayları için kullanışlı olması bakımından ajurlu örgü modelleri yazın daha fazla tercih ediliyor. Yazlık örgüler için ideal olan ajurlu örgü elbise modelleri….

Yazlık Örme Bluz

Ajurlu örgüden oluşan ve gerçekten çok şık bir bluz örneği

Yazlık Örme Bluz

Delikli örgü modelleri yaz ayları için ideal ve bu da çok şık bir örme bluz. Her zaman ve her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ajurlu örgü modellerini hem örmek hem de giymek gerçekten zevklidir.

Yazlık Ajurlu Örgü Modeli

Çok şık bir yazlık ajurlu örgü modeli

Yazlık Örgü Modeli

Gördüğünüz gibi çok basit bir örgü model. Etek uçları yaka ve kol ağızları lastik örgü, ancak buradaki önemli nokta ajurlu kısmı büyük numaralı şişlerle örmeniz. Ancak ozaman ajur modelleri bu kadar güzel durur. 1 kes 1 arttır şeklinde çok basit bir örgü modeli. Koltuk kısmına gelince arttırma yapıp düşük kol modeline ulaşıyorsunuz.Yakayı U kesim yapın, sonradan ilmek alıp lastik örün. Kolay gelsin…..

Yazlık Merserize

Az ajurlu bir yazlık merserize örneği

Yazlık Merserize

Elimda kalan merserize ipleri değerlendirmek için ördüğüm bir yazlık bluz. Ajurlu örnekler yaz için ideal olduğu gibi aynı zamanda örgüyü de hoş gösterir.1 kes , 1 arttır şeklinde ördüğüm yazlık merserize örgü örneği.

Merserize Örnekleri

Yeşil şirin bir merserize yazlık bluz örneği

Merserize Örnekleri

Benim ördüğüm merserize örneklerinden birisi daha. Ajur örgüler içinde en basit olan bir desen ve merserize örgüler için de ideal. Örgünün anlatımı: İlk sırada 1 artır 1 kes, aradaki düz örgü ilmek sayılarını istediğiniz genişlikte yapabilirsiniz. 2. sırada 1 kes 1 arttır,1 ör,1 arttır 1 kes. 3. sırada 1 arttır ortadaki 3 ilmeği keserek topla ve 1 arttır. Bu kadar basit bir örnek. Etek uçlarındaki sivrilikleri yapmak için 6 sıra düz örgü örüyorsunuz daha sonra 1 arttır 1 kes,1 arttır 1 kes şeklinde sıra sonuna kadar gidiyorsunuz ve tekrar 6 sıra düz örgü örüyorsunuz. Kazağınız bittikten sonra dikim aşamasında bu ajurlar oluşan sırayı içe döndürün dikiyorsunuz. Örmesi çok basit ama  ve çok şık duruyor gerçekten. Ajur örgülerden oluşan merserize örgülere bir örnek.

Gece Mavisi Ajurlu Örnek

İşte benim denediğim ve gerçekten çok güzel duran bir ajurlu model

Ajur Örnek

Yukarıdaki ajurlu merserize örgü örneğini,  ben kendim için floş bir merserize ipten ördüm. Özellikle gece giymek için çok şık bir model oldu. Aslında artık giyimde gece ve gündüz karıştı. Eğer ajur örnek modelini çıkaramazsanız bana yazmanız durumunda ayrıntılarını vermekten memnunluk duyarım. Yukarıdaki resimden de rahatça ajur örneğini çıkarmanız mümkün. Delikli örgü modelleri içinde bu örnek en kolay ve hoş olanı. Kolay gelsin..

Ajurlu Örgü Modeli

Size  çok basit, şık bir ajurlu örgü modeli daha

Ajurlu Örgü Modeli

Ajurlu Örgü Modelinin Örneği;

Kaydırmalı ajur örgü için güzel bir örnek. yazlık örgü modellerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ajur Örneği: 4 düz,6 ters , 1 kesme 1 arttırma,4 düz, 6 ters, 1 kesme 1 arttırma şeklinde sıranın sonuna kadar geliyorsunuz.Arkada düzü düz, ters örgüyü ise ters örerek tamamlıyorsunuz. Öne geldiğinizde tekrar 4 düz ancak bu sefer 5 ters ,  1 kes 1 arttır,1 ters,4 düz 5 ters, 1 kes 1 arttır 1 ters (sıralar ilerledikçe her sırada bu ters örgü 2-3-4-5 ve en sonunda da 6 olacak )  örerek sırayı tamamlıyor ve arkayıda tersi ters düzü düz örerek bitiriyorsunuz. Bu şekilde 7 sıra bitiriyorsunuz. 8 düz , 6 ters 8 düz 6 ters örerek 4 sıra tamamlıyorsunuz.  İlk 4 düz ilmeğin üzerinden ajurları yapmaya başlıyorsunuz. Ajurlu örgü modeli hep böyle devam ediyor. Ben kendim için ördüğüm merserize yazlık örgü bluzumde bu ajurlu örgü modelini 2 motif olarak etek ve yaka ( kayık yaka ) kısmında kullandım. Gerisini düz örgü yaptım.Lastik veya başka birşey örmeme gerek kalmadı. Resimde de görebilirsiniz.  Not: Kesmeleri sağa yatık yapın ki örgü tam otursun.

Ajurlu Merserize Örgü Modeli

Yaz ve bahar ayları için harika merserize ajurlu birkaç örnek

Ajurlu Merserize Örgü

Ajur örgü modellerini yaparken artırmayı ve eksiltmeyi denk yapmak çok önemli. Ajur yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta budur. Ajurlu örgü yaz ve bahar ayları için idealdir. Yukarıdaki örnekler merserizeye uygulanmıştır. Eğer yukarıdaki ajur örgü modellerini çıkaramayacak olursanız bana mesaj atmanız durumunda hem çizimli hem de anlatımlı açıklamasını buradan yapabilirim. Gerçekten çok şık iki  ajurlu örgü örneği, özellikle merserize için.