Resimli Örgü Modelleri ve Örme Teknikleri

Örgü örmeyi öğrenirken ve özellikle dantel örerken elinizde bir grafik olması faydalı olur. Resimli örgü modellerinden faydalanmanız çok iyi olacaktır. Özellikle dantel dergilerinde bu grafikleri verirler ve buradaki örme teknikleri de işinizi çok kolaylaştırır. Yazılı talimatları uygulayarak ve resimli örgüleri takip ederek hata riskini de azaltmış olursunuz. Aynı şey örgü yapılışında da geçerlidir, özellikle desenli örgü modellerinde. Ayrıca beden ve kol kesimlerini yaparken not almakta çok faydalıdır, her seferinde ilmek saymak gerçekten çok can sıkıcı ve örgüden soğutucu bile olabiliyor. Mutlaka resimli örgü modellerinden ve örme tekniklerinden faydalanın.

Tığ ile Örme Teknikleri

Sizlere birkaç tane tığ örneğini resimleriyle beraber göstermek istiyorum. Tığ ile yağılan örgülerde fazla birşey anlatmaya gerek yok, ancak yine de isteyenler için yazarsanız yardımcı olurum.

tığ

 

tığ

 

tığ

 

Örgü Teknikleri – Çeşitli İlmek Türleri

Örgü örerken özellikle fantezi örgüleri örerken bazı ilmek türleri ile karşılaşabiliriz. Bu ilmek türlerini ve diğer çeşitli örgü türlerini örgü teknikleri sayfamda açıklamaları ile bulabilirsiniz.

Çaprazlama: Saç örgüsünün en basit şeklidir. 2 veya daha fazla ilmek üzerinden yapılır. 1 ilmeği bekletin, soraki ilmeği yüz örün, daha sonra da beklettiğiniz ilmeği yüz örün. İlmeği önde bekletirseniz SOLA ÇAPRAZLAMA, arkada bekletirseniz SAĞA ÇAPRAZLAMA adını alır.

Çift Çaprazlama: 1 ilmeği bekletin, sonraki 2 ilmeği yüz ördükten sonra beklettiğiniz ilmeği yüz örün. Yine ilmeği önde bekletirseniz SOLA ÇİFT ÇAPRAZLAMA, arkada bekletirseniz SAĞA ÇİFT ÇAPRAZLAMA olur.

Düz Çaprazlama:1 ilmeği sağ şişe kaydırın, Sonraki ilmeği yüz örün ancak, şişten çıkarmayın. Kaydırdığınız ilmeği yüz ördükten sonra ikisini birden şişten kaydırın.

Uzun İlmek: Şişi ilmeğe batırın ipi şişe 1 kez dolayacağınız yerde iki veya 3 kez dolayın. Sonra ilmeği normal olarak örün. Dönüşte ilmeği olduğu gibi örün, doladığınız ilmekleri ise şişte bırakın. Böylece uzun ilmek elde etmiş olursunuz.

Çift İlmek: Şişi örmeniz gereken ilmeğin altındaki ilmeğe batırın.,yani bir alt sıradaki ilmeğe. Bu ilmeği yüzden örün

Kenar İlmeği:Örgünün düzgün olması için baştaki ilk ilmek örülmeden alınır.

Dönük İlmek: Örülecek olan ilmek normal olarak değil de tersten alarak örülür.

Atma: İlmeği örmeden önce ipliği sağ şişe 1 veya birkaç kez dolayın.

Kaydırma: Sol şişteki bir veya birkaç ilmeği sağ şişe örmeden alın.

Bindirme: Tek veya çift olabilir bir tür eksiltmedir. İlmeği daha önce veya sonra örülen ilmeğin üzerine kaydırmaktır. Önceki ilmeğin üzerie kaydırılırsa SAĞA BİNDİRME, sonraki ilmeğin üzerine kaydırılırsa SOLA BİNDİRME adını alır.

  

Örgü Teknikleri – Düz, Haroşa, Lastik, Pirinç……

Çeşitli temel  örgü örneklerinin resimlerini ve açıklamalarını örgü teknikleri sayfamda bulabilirsiniz. Beğendiğiniz bir örgüyü örerken takıldığınız noktalar olursa bu açıklamalar size yardımcı olacaktır. Örgü teknikleri çeşitlidir. Çok basit bir örgüyü örerken bile bilmeniz gereken temel örgü türleri vardır. Düz örgü, haroşa örgü, lastik örgü gibi. Bir örgü modeline başlarken mutlaka lastik örmek gerekir. Bu lastik 1/1, 2/2 Lastik olabileceği gibi fantezi lastikte olabilir.Bazen de lastiğin yerini pirinç örgü veya haroşa alabilir. Ayrıca bilmeniz gereken örgü tekniklerinin önemlilerinden birisi de  örgüye başlarken lastiğinin düz olması için birkaç sıra başlangıç örgüsü örmek gerekir. Mutlaka örmek gerekmez ama örerseniz hem örgünüzün lastik kısmı bollaşmaz, esnemez hem de hazır örgüler gibi durur. Örgü örmeyi bilenler için sıkıcı gelse de herzaman örgüyle ilgili öğreecek şeyler vardır. Bir göz atmanızda fayda var. 

Temel ve gerekli olan örgü tekniklerine ( örgü türlerine ) bir bakalım:

Düz örgü:

1. sıra bütün ilmekleri düz örü, 2. sıra bütün ilmekleri ters örün. Bu 2 sırayı devamlı tekrarlayın.

örgü teknikleri

Haroşa Örgü:

Her sırada bütün ilmekleri yüz örgü öreceksiniz.

örgü teknikleri

Pirinç Örgü:

1. sıra: 1 ilmeği yüz, 1 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin. 2. ve sonraki sıralarda yüz ilmeklerin üzerini ters, ters ilmeklerin üzerini yüz örün ve bu şekilde tamamlayın. Ancak pirinç örgü zor ilerler ve çok ip harcar bunu da göz önünde bulundurun.

Çift Pirinç Örgü:

1. sıra: 2 ilmeği yüz, 2 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar gidin. 2. ve sonraki sıralarda da yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.

Başlangıç Örgüsü:

1. sıra: 1 ilmeği yüz örün ipliği öne alın, 1 ilmeği örmeden ters den alın, ipliği arkaya atın. Bu şekilde sıra sonuna kadar gidin. 2. ve sonraki sıralar yüz ördüğünüz ilmekleri örmeden tersten aln, örmeden tersten aldığınız ilmeği yüz örün.

Lastik Örgü:

1. sıra: 1 ilmeği yüz, 1 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar gidin. 2. ve sonraki sıralarda ilmekleri olduğu gibi örün. Lastik örgüyü aşağıdaki resimdeki gibi 3/3 veya daha fazlasında da yapabilirsiniz.

örgü teknikleri 

Selanik Örgü:

1. sıra: 1 ilmeği ters örün, yanındaki ilmeği örmeden tersten alın ve ipliği şişe 1 kez dolayın. Sıra sonuna kadar bu şekilde gidin. 2. sıra: Önceki sırada ters ördüğünüz ilmeği örmeden alın ve ipliği şişe 1 kez dolayın.Örmeden aldığınız ve dolama yaptığınız ilmekleri birlikte ters örün. Bu 2 sırayı devamlı tekrarlayın.

Saç Örgüsü:

Çeşitli ilmek sayısıyla yapılır ve yine istenilen sırada çaprazlamaya başlanır. Mesela 4 ilmek üzerinden ve 5. sırada saç örgüsü yapacaksınız.1. sıradan 5. sıraya kadar düz örgü örün. 5. sırada 2 ilmeği arkada bekletin, 2 ilmeği yüz örün, sonra beklettiğiniz 2 ilmeği yüz örün.1. sıradan tekrar ederek örgüyü tamamlayın.

Örgü Örmek – İpleri Bükme Yöntemi

Çift Renk İle Örgü Örme Yöntemleri

Örgü örmek biz bayanlar için bazen tutku, bazen gereklilik, bazen de hobidir. Birden fazla renk ile örgü örmek ise zevkli olduğu kadar,  örneğine göre zordur da. Örgünüzün görünen yüzü kadar, arka tarafınında temiz ve güzel olması önemlidir. Bu nedenle örgü örmekte kullanılan önemli bi kaç yöntemi burada sizinle paylaşmak istiyorum.

Düz bir fon üzerine renk ve motif olarak birbirinden çok ayrı desenler yapacaksanız “ipleri bükme” yöntemini uygulamanız gerekir. İlk iş olarak her renk için bir yumak hazırlayın, biriyle çalışırken diğerini beklemeye bırakacaksınız. Örnek olarak sarı fon üzerine kırmızı saç örgüsü ile başlayalım. ( Resim 1 )

 • Sarı yünden 2, kırmızı yünden 1 yumak hazırlayın.

 • Sarı yünle istediğiiz kadar, gerekli olan ilmek sayısını örün.

 • Örgünün ters tarafında, kırmızı yünü sarı yünün etrafında bükün.

 • Kırmızı yünle gerekli ilmek sayısı kadar saç örgüsü örün.

 • Kırmızı yünü beklemeye bırakın ve sarı yünün 2. yumağını alın.

 • İki yünü örgünün ters tarafında birbiri etrafında bükün. ( Şekil 1 )

 • Sarı yünle gerekli ilmek sayısını örün.

 • Dönüşte tekrar sarı ile ilmekleri örüp, kırmızı yünü alın. Tekrar örgünün ters tarafında ama bu kez size bakan yüzünde ipleri birbiri etrafında bükün.

 • Sarı yünü beklemeye bırakıp, kırmızı yünle devam edin.Çalışmayı hep ayı şekilde sürdürün.

 • Bu işlemi yaptığınız zaman örgünün tersi de yüzü kadar temiz olur ( Resim 2 ). Her zaman arka tarafta bükülen ipler, renk değişimi yapılan yerlerde delik oluşmasını engeller. Sizde o zaman örgü meydana çıktıkça örgü örmekten daha fazla zevk alırsınız.

 • Motifi belli aralıklarla tekrarlamanız gerekirse, motif sayısı kadar yumak hazırlayın.

örgü örmek

Şekil 1

örgü örmek

Resim 1

örgü örmek

resim 2

İşte bu belirttiğim yöntemleri uygularsanız örgü örmek ne kadar basitmiş diyeceğinizden eminim. Kolay gelsin.

Nasıl Örülür – İpleri Germe Yöntemi

Örgü Nasıl Örülür 

Örgü nasıl örülür acaba diye düşünenler vardır mutlaka aramızda. Örgüye ilk başlarken de daha sonra da çok farklı metodlar vardır. Bunlardan önemlilerinden biride; birden fazla renkte örgü örecekler için İpleri Germe Yöntemidir. Farklı renklerde öreceğiniz ilmek sayısı azsa ve motif düzenli aralıklarla devam ediyorsa, bu tür örgü modellerinde “ipleri germe” yöntemini uygulamanız gereklidir. Kullanılmayan ip, örgünün ters tarafında gerilecek ve böylece temiz bir örgü ortaya çıkacaktır.

Örnek olarak kırmızı kareli bir model :

 • Sarı iple şişe ilmek atın.
 • Örgünün ön tarafından 6 ilmeği düz örgü olarak sarı iple örün.
 • Sarı yünü örgünün ters tarafında bırakın.
 • Kırmızı yünün ucunu, sıra başındaki ilk sarı ilmeğe bağlayın.
 • Kırmızı yünü, örgünün arka tarafından ördüğünüz sarı ilmekler boyunca gerin. ( Bu sarı ilmeklerin, şişte düzgün aralıklarla durması öenmlidir.Bu sayede de kırmızı yünü ne çok ne de az gerdirmiş olursunuz.)
 • 6 ilmeği kırmızı ile örün
 • Kırmızı yünü, örgünün ters tarafında beklemeye alın.
 • Beklemeye bıraktığınız sarı yünü kırmızı ilmekler boyunca gerin. ( Örgüyü büzmemek için, ilmeklerin şişte uygun aralıklarla durmasına dikkat edin)
 • 6 ilmeği sarı ile örüp, sıra sonuna kadar devam edin.
 • Arka sırada da germe işlemini yapın
 • 7 sıra bu şekilde ördükten sonra renkleri kaydırın, sarı ilmekler üzerine kırmızı, kırmızı üzerine ise sarı getirin.

nasıl örülür

nasıl örülür

Bu yöntemleri uygulayın ve örgü nasıl örülür diye düşünmeyin. Diğer yöntemler de daha sonra burada olacak. Kolay gelsin.

Örgüye Başlarken Dikkat !

Örgü örmek en zevkli hobilerden birisidir, tabii ki hatalar can sıkıcı olmazsa. Bu nedenle örgüye başlarken örgü örmekten zevk almak için dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var.

 1.  Örgüye başlamadan ipi tanımak ve deseni görmek için küçük bir parça örmenizde fayda var. Bu şekilde kaç ilmek kaç cm hesabını yapmanız kolaylaşır. Desen örneğinin büyüklüğünün en azından 10 cm. civarında olması desen, örgü de ip ve ilmek sayısı hakkında daha iyi bilgi verir.

 2. Yumak üzerinde verilen ölçü bilgisiyle sizin ördüğünüz örneğin ölçüsü birbirini tutmayabilir. Bu fark elinizin örme şeklinden kaynaklanabilir. O nedenle örgü modelini küçük bir parçada örerek denemek çok faydalı olacaktır.

 3. Kitapta yada dergide verilen bir örnek üzerinde çalışıyorsanız ölçüleri mutlaka tutturmaya çalışın. El  alışkanlığınızı değiştirmeniz daha zor olduğundan önerilen şiş numarasının 0.5 büyüğünü yada küçüğünü denemenizde fayda var. O kadar emek ve zaman harcayıp sonra da üzülerek sökme durumundan kurtulmuş olursunuz.

 4. Kol, kenar gibi parçalı birşey örüp daha sonra dikecekseniz, örgünün ilk ve son ilmeklerini düz örerseniz dikmesi daha kolay olur.

 5. Eğer ilikli birşey örecekseniz ilikleri açmadan düğmeleri almanız faydalı olur. Daha sonra deliğe uygun düğme bulmakta zorlanabilirsiniz.